دهمین جشنواره فیلم های کوتاه بنیاد فرهنگ

دهمین جشنواره فیلم های کوتاه بنیاد فرهنگ
تجلیل از میراث ایران
زمان ارسال: ۲۶ آوریل تا ۲۴ جولای ۲۰۱۸

FFF2018 banner Persian

لس آنجلس، ۲۶ آوریل ٢٠١۸- جشنواره سالانه اینترنتی فیلم های کوتاه بنیاد فرهنگ از فیلمسازان سراسر جهان در خواست به عمل می آورد که با ارسال فیلم های کوتاهی که در آن جنبه هایی از هنر، فرهنگ، و میراث ایران به تصویر کشیده شده است در این جشنواره شرکت نموده و برای کسب جوائز ۱۰۰۰۰$ (جایزه برتر)، ۵۰۰۰$ (جایزه دوم)، و ۳۰۰۰$ (جایزه سوم) به رقابت پردازند.

از زمان تاسیس در سال ٢٠٠۸، جشنواره فیلم های کوتاه بنیاد فرهنگ بیش از ۱۶۰۰۰۰ دلار جایزه نقدی به فیلمسازان علاقمند به ایران و فرهنگ ایران در سراسر جهان تقدیم کرده است. مارک امین، رئیس شورای جشنواره فیلم بنیاد فرهنگ و معاون مدیر هیات امنا اظهار داشت: «هر سال نیروی مسحور کننده سینما از طریق آثار استثنایی فیلمسازان مستعدی که از سراسر جهان در این جشنواره شرکت می کنند به نمایش گذاشته می شود. ده سال پیش هنگامی که ما این جشنواره فیلم را با تمرکز بر فیلم های متاثر از فرهنگ ایران بنیانگذاری کردیم، در نظر داشتیم که یک تریبون آزاد در اختیار فیلمسازان سراسر جهان قرار دهیم تا آثار استثنایی خود را در آن به نمایش بگذارند و برای تلاش های خود در عرصه فیلمسازی مورد قدردانی قرار گیرند. مشاهده رشد این جشنواره و تاثیر آن بر فیلمسازان متعدد در سراسر جهان تجربه گرانبهایی برای همگی ما محسوب می شود.»

زمان ارسال از ٢۶ آوریل ٢٠١۸ آغاز می گردد و تا ٢٤ ژوئیه ٢٠١۸ادامه خواهد داشت.

BH CoatofArms logoمراسم اهدای جوایز، که در طی آن ۶ فیلم نهایی برای تماشاگران حاضر به روی پرده خواهند رفت و سه فیلم برتر جوایزی دریافت خواهند کرد، در روزشنبه ۲۹سپتامبر ٢٠١۸در محل جدید جشنواره، مرکز هنرهای نمایشی والیس اننبرگ Wallis Annenberg Center for the Performing Arts با پشتیبانی سخاوتمندانه شهر بورلی هیلز برگزار خواهد شد. با تشکر ویژه از شورای شهر بورلی هیلز برای پشتیبانی از این برنامه فرهنگی و دعوت از این جشنواره به شهر بورلی هیلز به منظور برگزاری دهمین سالگرد برگزاری آن. مراسم این شب همچنین ورود مدعوین بر روی فرش قرمز، پوشش گسترده رسانه ای، حضور مهمانان سرشناس و شرکت کنندگان جشنواره، و پذیرایی را شامل خواهد شد. 

2018 0426 WallisAnnenberg Center

مرکز هنرهای نمایشی والیس اننبرگ

بنیاد فرهنگ همچنین با خوشحالی بسیار هیات داوران برجسته جشنواره امسال  را اعلام می کند. این هیات از گروه متنوعی از هنرمندان برجسته ایرانی با پیشینه های ویژه و منحصر به فرد در زمینه سینما تشکیل شده است.

هیات داوران جشنواره افراد زیر را در بر می گیرد: پرویز صیاد، فیلمساز، بازیگر و تهیه کننده پیشکسوت، گوهر خیر اندیش، بازیگر با سابقه تاتر و تلویزیون و سینما؛ مری آپیک، بازیگر و فعال سیاسی/اجتماعی برنده جوایز مختلف، عادل یراقی، فیلمساز و همکار عباس کیارستمی؛ و رئیس هیات داوران، مارک امین، مدیر عامل سوبینی فیلمز، و معاون مدیر هیات امنا بنیاد فرهنگ. 

مارک امین اظهار داشت: «ما واقعا مفتخریم که امسال بار دیگر از یک چنین هیات داوران برجسته ای برای ارزیابی آثار ارسالی جشنواره برخوردار هستیم.» او در ادامه گفت: «مشارکت هنرمندان صاحب قریحه و متخصص اهمیت مضاعفی به این جشنواره می بخشد و ما واقعاً از مشارکت و تعهد آنها در انتخاب فیلم های ارائه شده قدردانیم.

مدت زمان فیلم های ارسالی باید کمتر از ١٥ دقیقه باشد و هیچ گونه محدودیتی از نظر ژانر یا سبک وجود ندارد. فیلم ها باید بخشی از هنر، تاریخ، فرهنگ، صنایع، جغرافی، خوراک، و یا سبک و سیاق زندگی ایرانی را به نحوی به تصویر کشند که جرقه ای از الهام و علاقه در مخاطبین جهت فراگیری بیشتر در مورد فرهنگ ایران ایجاد گردد. تمامی فیلم هایی که به زبان انگلیسی نیستند بایستی از زیرنویس انگلیسی برخوردار باشند. با در نظر داشتن مبانی بنیاد فرهنگ به عنوان یک سازمان غیر مذهبی و غیر سیاسی توصیه می شود که فیلم های ارائه شده از صحه گذاری بر یا مخالفت با هر گونه موضع مذهبی یا سیاسی خودداری نمایند. برای جزئیات بیشتر در مورد مقررات مربوط به ارائه فیلم ها به بخش شرایط و ضوابط تارنمای ما مراجعه کنید. 

هیات داوران جشنواره تمامی فیلم های ارسالی را بر مبنای خلاقیت، کیفیت، و اصالت مورد قضاوت قرار خواهند داد. نقطه نظرات ارائه شده توسط فیلمسازان نمایانگر دیدگاه های بنیاد فرهنگ و یا اعضای هیات مدیره و مدیریت آن نمی باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر، از جمله دستور العمل ارسال، نحوه ارسال فیلم ها، و برندگان پیشین، از تارنمای رسمی جشنواره FarhangFilmFest.org  دیدن نمایید. 

درباره هیات داوران

مارک امین

مارک امین در حال حاضر مدیر عامل سوبینی فیلمز (Sobini Films)، یک شرکت تولید و سرمایه گذاری فیلم، می باشد.آقای امین از طریق سوبینی فیلمز مجموعه فیلم های متنوعی، از جمله «شاهزاده و من»، و «جنگنده صلح جو»، را تهیه نموده است. از آثار اخیر او می توان به «گورهای الیزا» (با شرکت مایکل کین، بن کینزلی، کیت بکینسیل، و جیم استورگس، بر اساس داستان کوتاهی از ادگار الن پو) اشاره کرد. «دختر به احتمال زیاد» آخرین فیلم اوست که در تابستان ٢٠١٣ در سینماها به اکران در آمد. آقای امین از سال ٢٠٠٠ تا ٢٠٠٩ به عنوان معاون رئیس و عضو هیات مدیره لاینزگیت انترتینمنت (Lionsgate Entertainment) به کار مشغول بود. آقای امین پیش از آغاز به کار با لاینزگیت (Lionsgate) و سوبینی، شرکت تریمارک هلدینگز Trimark Holdings را پایه گذاری کرد و سمت مدیریت اجرایی آن شرکت را عهده دار بود.تحت مدیریت آقای امین، تریمارک در مدت کمی به یکی از برجسته ترین شرکت های تولید و پخش فیلم های مستقل تبدیل شد. از آثار قبلی آقای امین می توان به فیلم «جویبار ایو» که با استقبال منتقدان مواجه شد و «فریدا» که نامزد پنج و برنده دو اسکار بود اشاره کرد. علاوه بر تهیه فیلم، آقای امین شخصا مدیریت خرید و توسعه بیش از ۸۰۰۰هکتار مزرعه پسته و بادام را در کالیفرنیای مرکزی برعهده دارد. آقای امین دارای لیسانس اقتصاد از دانشگاه کانزاز و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه یو سی ال ای می باشد. 

MarkAmin

مری آپیک

مری آپیک در خردسالی پا به عرصه بازیگری گذاشت. حضور او به عنوان یک ستاره جوان در میان پرده های سیاسی و طنزآمیز برنامه پرطرفدار «اختاپوس» که مدت ها از طرف تلویزیون ملی ایران پخش می شد یکی از نخستین موفقیت های او را رقم زد. خانم آپیک سپس با ایفای نقش در برنامه های تلویزیونی، فیلم های سینمایی، و تاترهای متعدد به یکی از محبوب ترین ستاره های ایران پیش از انقلاب ۵۷ تبدیل شد. او با بازی در فیلم «بن بست» به عنوان اولین بازیگر زن در تاریخ سینمای ایران جایزه بهترین بازیگر نقش اول جشنواره بین المللی فیلم مسکو را ازان خود کرد. مری آپیک در آثار ارزنده ای ایفای نقش کرده که بسیاری از آنها مورد تحسین منتقدان قرار گرفته و جوائز معتبری به خود اختصاص دادند، از جمله «ماموریت»، «سرحد» و «بهای آزادی». ایشان همچنین به عنوان بازیگر مکمل در برنامه هایی مانند سریال کوتاه «بر بال عقاب ها» ساخت شبکه ان بی سی (NBC)، ایفای نقش کرده است. فیلم سینمایی «بازی های ذهن»، که مری آپیک تهیه آن را بر عهده داشت، توسط شرکت ام جی ام (MGM) خریداری و پخش شد. مری آپیک جوائز مختلفی را کسب کرده است. او اخیراْ موفق به کسب جائزه معتبر ای آر پی ای (ARPA) از طرف «بنیاد بین المللی جشنواره فیلم» گشت که این جایزه بخاطر استفاده از تاتر به منظور تلاش های انساندوستانه به منظور انعکاس صداهای حقیقی زنان در خاور میانه به او تعلق گرفت. خانم آپیک همچنین با تعدادی از برندگان جایزه اسکار از قبیل رابرت ردفورد، سیدنی پولاک، و ادوارد جیمز اولموس همکاری نموده است. ایشان در حال حاضر به تهیه و بازی در فیلم انیمیشن «نوروز» مشغول است. 

MaryApick

گوهر خیراندیش

گوهر خیر اندیش، بازیگر سینما، تاتر، و تلویزیون و برنده جوائز مختلف در شیراز دیده به جهان گشود. او لیسانس خود را در رشته هنرهای نمایشی از دانشگاه تهران دریافت داشت. خانم خیراندیش فعالیت حرفه ای خود را در زمینه تاتر با بازی در نمایش های مختلف بر صحنه تاتر شهر تهران آغاز نمود، که این امر مقدمه ای بود برای ورود به عرصه سینما و تلویزیون و ایفای نقش های متعدد در مقابل دوربین. ایشان در بیش از شصت فیلم ایفای نقش نموده است که شاید به یاد ماندنی ترین آنها نقش او در فیلم «بانو» (۱۹۹۹) اثر داریوش مهرجویی باشد. ایشان با کارگردانان معتبری از قبیل تهمینه میلانی، خسرو معصومی، و ابراهیم حاتمی کیا همکاری کرده است. 

GoharKheirandish

پرویز صیاد

پرویز صیاد در سال ۱۹۳۹در شهر لاهیجان متولد شد. او زندگی حرفه ای خود را در سال ۱۹۶۰متعاقب تشکیل تلویزیون ملی ایران با تهیه و بازی در برنامه های تلویزیونی آغاز کرد و در این آثار با بازیگران سرشناسی از قبیل آپیک یوسفیان، مری آپیک، و پرویز کاردان همکاری داشت. در میان شخصیت های مخلوق این هنرمند بزرگ «صمد» از مقام و محبوبیت ویژه ای برخوردار می باشد و جایگاه خاصی را در فرهنگ ایران به خود اختصاص داده است. او همچنین تهیه و بازی در بسیاری از آثار بیاد ماندی مانند «اختاپوس» و «دایی جان ناپلئون» را در کارنامه خود به ثبت رسانده. پرویز صیاد در مقام نویسنده، کارگردان، و بازیگر آثار بزرگی را از خود بجا گذاشته است که بسیاری از آنها موفق به اخذ جوائز معتبر گشته اند. او همچنین آثار ارزشمندی را مانند «طبیعت بیجان» به کارگردانی سهراب شهید ثالث تهیه نموده است. پیش از انقلاب اسلامی، او یکی از چهره های شاخص سینمای ایران محسوب می شد و در سال ۱۹۷۴ در تاسیس کمپانی «نیو فیلم گروپ» (New Film Group) شرکت داشت، انجمنی از فیلمسازان موج نو که درآمد موفقیت های تجاری آن صرف تامین هزینه آثار کارگردانان جوان و مستعد می شد. پرویز صیاد هم اکنون در لس آنجلس به کارگردانی نمایش های فارسی و برنامه های تلویزیونی برای جامعه ایرانی در غربت مشغول است. 

ParvizSayaad

عادل یراقی

عادل یراقی فیلمساز و عکاس برنده جوائز متعدد در سال ۱۹۶۸دیده به جهان گشود. او دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد هنرهای زیبا از دانشگاه لویولا ماریمانت (Loyola Marymount) در لس آنجلس است. او زندگی حرفه ای خود را در زمینه فیلم به عنوان دستیار تدوینگر در «کنکورد-نیو هورایزون» (Concord-New Horizons)، در شرکت راجر کورمن آغاز نمود. او پس از فارق التحصیلی به عنوان فیلمساز، سناریست، بازیگر و عکاس به کار خود ادامه داد. اولین فیلم بلند سینمایی او «آشناییبا لیلا» (۲۰۱۲) با بازی لیلا حاتمی بود.فیلم سینمایی دوم او «امتحان نهایی» (۲۰۱۶) با بازی شهاب حسینی بود، که نویسندگی بخشی از هر دوی این فیلم ها را سینماگر بزرگ عباس کیارستمی بر عهده داشت. هر دوی این فیلم ها در جشنواره های سینمایی بین المللی متعدد، از جمله جشنواره شیکاگو، ساو پاولو، و تاشکند شرکت کردند. «آشنایی با لیلا» برنده بهترین فیلم در ایران و برنده بهترین کارگردانی در جشنواره فیلم تاشکند شد. 

AdelYaraghi

بنیاد فرهنگ یک بنیاد غیر مذهبی، غیر سیاسی، و غیر انتفاعی است که در سال ٢٠٠٨ به منظور تجلیل و ترویج هنر و فرهنگ ایران جهت انتفاع کل جامعه ایرانی کار خود را آغاز کار کرد. این بنیاد با تامین هزینه برنامه های تحصیلی، نشریات، و کنفرانس ها از فعالیت های گسترده دانشگاهی در کالیفرنیای جنوبی پشتیبانی به عمل می آورد. بنیاد فرهنگ همچنین از برنامه های متنوع فرهنگی مانند جشن نوروز، شب یلدا، مهرگان، برنامه های تاتر و رقص، نمایش فیلم، و شعر خوانی در کالیفرنیای جنوبی حمایت می کند و در همکاری با نهادهای مختلف فرهنگی و آکادمیک به تامین هزینه برنامه ها ونمایشگاه های عمده مرتبط با ایران و فرهنگ آن می پردازد. برای کسب اطلاعات بیشتر به Farhang.org رجوع نمایید. 

Farhang logo